Porady dla rodziców

Zaradność, zdolność do sprostania wyzwaniom na różnorodne sposoby, jest produktem ubocznym inteligencji twórczej. Gdy dzieci rozwijają zaradność, uczą się ufać swoim instynktom i unikalnym zdolnościom. Nabierają pozytywnego nastawienia do rozwiązywania problemów.

Zaradne dzieci wyrastają na pewnych siebie i pracowitych ludzi. Co równie istotne, korzystają z wielu przyjemności, jakie oferuje życie. Zaradni ludzie są właśnie tacy; pełni zasobów lub narzędzi do wymyślania rozwiązań. Zaradni ludzie dostosowują się do nowych albo wymagających sytuacji i na prawdę często umieją myśleć kreatywnie. Nasz blog internetowy rodzinny wskazuje bardzo istotne porady rodzinne dotyczące wychowania zaradnego dziecka.

Złote zasady wychowania

Dzieci są z natury dociekliwe i twórcze. Naszym misją jako rodziców. a zarazem pierwszych nauczycieli powinno być dostarczenie dzieciom jak najmniejszej ilości informacji i wskazówek potrzebnych do utworzenia zadania. Pozostawienie im swobody w wykonywaniu obowiązków może oznaczać, że zajmie im to więcej czasu, ale dzięki temu nauczą się ciężko pracować, aby stworzyć zadania poświęcając własny czas i wypracować sposoby rozwiązywania problemów. Znakomita większość problemów ma kilka możliwych rozwiązań lub przynajmniej różne sposoby dochodzenia do właściwej odpowiedzi. O ile dziecko znalazło rozwiązanie kłopotu w okrężny sposób, mówi to wiele o jego schematach myślowych. Nie trzeba się tym zniechęcać! W pewnych sytuacjach to właśnie ci ludzie, którzy myślą przeciwnie lub znajdują nowatorski proces myślowy, rozwiązują najtrudniejsze kłopoty. Dzieci potrzebują dorosłych, którzy umieją poradzić sobie z wysłuchaniem ich zdenerwowania bez ratowania ich albo zawstydzania za błędy. Życie Twojego dziecka nie zostanie zniszczone, jeśli pewnego dnia zapomni o obiedzie lub pracy domowej. Zamiast nadmiernie ochraniać albo ratować swoje dziecko, pozwól mu doświadczyć, jak przyczyna i skutek wpływają na jego życie. Zarządzaj własnymi wyzwalaczami emocjonalnymi, które powodują, że osłabiasz swoje dziecko, wręcz jeżeli uważasz, że mu pomagasz. Rodzina powinna dać dziecku swobodę w popełnianiu błędów i ich naprawianiu.
Warto sprawdzić: trawienie jedzenia jak długo.