Jak radzić sobie z chorobą AMD: opcje terapeutyczne

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób starszych. Choroba ta powoduje stopniowe pogorszenie widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitą utratę ostrości wzroku. Na szczęście istnieją metody leczenia AMD, które pozwalają zatrzymać postęp choroby, a nawet poprawić jakość życia pacjentów.

Leczenie AMD – metody farmakologiczne

Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia AMD są leki anty-VEGF. Są to leki, które hamują działanie białka VEGF, które odpowiedzialne jest za powstawanie nowych naczyń krwionośnych. W przypadku AMD, powstawanie tych naczyń prowadzi do uszkodzenia siatkówki, co skutkuje utratą ostrości wzroku. Leki anty-VEGF powodują zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęku siatkówki i zatrzymania postępu choroby. Leki te podaje się do oka za pomocą zastrzyków podkonjunkturalnych lub doszklistkowych. W współzależności od indywidualnej sytuacji pacjenta, leki te podaje się raz na kilka tygodni lub miesięcy.

Leczenie AMD – metody laserowe

Metody laserowe są stosowane w leczeniu przeróbek o typie suchym AMD. Zabieg polega na skierowaniu wiązki lasera na przekształcone obszary siatkówki, co prowadzi do zniszczenia naczyń krwionośnych, które przyczyniają się do choroby. Metoda ta nie przywraca utraconej ostrości wzroku, niemniej jednak może pomóc w zatrzymaniu postępu choroby i utrzymaniu resztek zdolności widzenia. Zabieg laserowy trwa zwykle kilka minut i jest wykonywany w ustaleniach ambulatoryjnych.

Leczenie AMD – metody dietetyczne

Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak antyoksydanty, cynk i kwasy omega-3, może pomóc w spowolnieniu postępu choroby i zachowaniu odpowiedniego stanu zdrowia oczu. Zaleca się spożywanie owoców i warzyw, ryb morskich, orzechów i pestek. Trzeba unikać tłustych, smażonych potraw, oraz słodyczy i przetworzonej żywności.

Podsumowanie

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba, która może w dużym stopniu wpłynąć na jakość życia osób starszych. Leczenie AMD polega głównie na spowolnieniu postępu choroby i zachowaniu jak najdłużej dobrego stanu zdrowia oczu.

Polecamy: leczenie AMD Poznań.