Uszczelnianie rurociągów

Naprawa systemów kanalizacyjnych kojarzy się nam z dużym problemem. Oczyma wyobraźni widzimy skute posadzki i przekopany ogródek. Jednakże dynamiczny rozwój technologii pozwolił na opracowanie nowych technik, które takich przykrych sytuacji pozwalają uniknąć.

Dzisiaj możliwe już są bezwykopowe naprawy punktowe rurociągów. Nie jest niezbędne ani kopanie, ani kucie. Jest to zasługa technologii opartej na nakładaniu specjalnej warstwy uszczelniającej.
Bezinwazyjna naprawa kanalizacji
Takie bezinwazyjne uszczelnianie stało się możliwe dzięki technice natrysku polimerycznego. Metoda ta polega na nakładaniu żywicy na rurę, która uległa rozszczelnieniu. Natomiast taki przewód trzeba najpierw przygotować, tak by wykonana naprawa była trwała. W tym celu z uwagą czyści się powierzchnie przewodów. Odbywa się to za pomocą narzędzi takich jak: łańcuchy, papier ścierny czy zdzieraki. Konieczne jest również przepłukanie rury i dokładne osuszenie poprzez przeznaczenie rękawów powietrznych. Po tych zabiegach następuje nakładanie preparatu żywicznego, który uszczelnia rurę. Nakładanie warstwy żywicznej obywa się za pomocą specjalnych obrotowych szczotek. Bezinwazyjne naprawy z użyciem żywicy są przeprowadzane szybko, a ich skuteczność jest rzeczywiście wysoka. I co bardzo ważne – odbywają się bez skuwania podłóg i ścian.
Aby uniknąć niekontrolowanych wycieków, warto, w szczególności w przypadku starej kanalizacji, rozważyć renowację. Dzięki temu zostanie przedłużona żywotność rur o kilka lat. Podobnie jak uszczelnianie pękniętej rury również renowacja pionów kanalizacji odbywa się w sposób bezinwazyjny. Warstwa uszczelniająca, czyli żywica epoksydowa, jest nakładana na przewody za pomocą specjalnych szczotek, które równomiernie nakładają substancję na powierzchnię przewodów. Żeby zyskać lepszy efekt, można nałożyć kilka warstw. Jest to forma uniwersalna, ponieważ w ten sposób można przed pęknięciami zabezpieczać niewielkie przewody jak i kompletne rozbudowane systemy kanalizacyjne w blokach mieszkalnych czy obiektach o wielkiej powierzchni. Jest to niemała oszczędność, ponieważ koszty związane z wykuwaniem rur ze ścian są duże. Stosowane do napraw tego typy masy uszczelniające posiadają certyfikaty dopuszczające do użytkowania.
Polecana strona: renowacja kanalizacji.