Nowoczesne rozwiązania – instalacje fotowoltaiczne

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się bardzo często. Jest to kategoria zarówno nauki jak i techniki, która zajmuje się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność pozyskały kolektory słoneczne, zwane całkiem inaczej solarami, natomiast działanie paneli i kolektorów jest różne.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, jednakże to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Jednakże kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnorakich celów. Jednak najczęściej wykorzystuje się je do ogrzewania wody użytkowej lub basenowej. Czasem również wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a więc instalacje fotowoltaiczne oraz solary, są do siebie bardzo podobne. Większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe sposobności użycia dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnorakich celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne takie jak: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Ważne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, by miejsce jego montażu było dobrze nasłonecznione, a zatem dach powinien być nachylony pod właściwym kątem oraz skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie trzeba się przejmować, jeżeli już nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być też montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są na przykład w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy również spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Stosując instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie na prawdę bardzo dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a nawet uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeżeli już zatem jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy sposobność własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Sprawdź również informacje na stronie: fotowoltaika toruń.