Ekologiczne i nowoczesne – instalacje fotowoltaiczne

Niedawno coraz częściej spotykamy się z pojęciem fotowoltaika, niemniej jednak większość z nas nie wie, co ono wnikliwie znaczy. Otóż jest to dziedzina łącząca osiągnięcia naukowe oraz najnowsze technologie, która zajmuje się wytwarzaniem tak zwanego czystego prądu. Stanowi proekologiczne rozwiązanie, które ma szansę później wyprzeć tradycyjne technologie oparte na nieodnawialnych źródłach energii, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny i brunatny czy gaz ziemny.

Co jeszcze należy wiedzieć o fotowoltaice?
Słońce – przyszłość energetyki
Odnawialne źródła energii stanowią rozwiązania zyskujące coraz większe znaczenie w biznesie energetycznej. Wynika to wprost z wyczerpujących się źródeł energii, które do tej pory stanowiły podstawę systemów energetycznych i nie tylko i wyłącznie. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się: Słońce, wiatr i wodę. Systemy oparte na wykorzystaniu energii słonecznej to kolektory słoneczne oraz instalacje fotowolaiczne. Są to dwa różne rozwiązania, choć oba opierają się na energii Słońca.
Kolektory słoneczne, tak zwane solary, przekształcają energię słoneczną w ciepło, które jest stosowane w systemie ogrzewania wody użytkowej. Ponadto może być też użyte w centralnym ogrzewaniu, jednak w tym przypadku jego użycie jest ograniczone do systemów niskotemperaturowych. Kolektory słoneczne są montowane na dachach i nie nieprosto je zauważyć. Powinno się natomiast uważać, ponieważ do złudzenia przypominają panele fotowoltaiczne, które choćby jednakowo jak kolektory wykorzystują energię słoneczną, to jednakże działają całkiem inaczej, ponieważ konwertują energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Powstaje w ten sposób tak zwany czysty prąd. Oba rozwiązania są przyjazne środowisku, ograniczają przeznaczenie energii pochodzącej z tradycyjnych systemów opartych na szkodliwych dla środowiska naturalnego nieodnawialnych źródłach energii. Jednak ekologia to niejedyny argument przemawiający na korzyść tych rozwiązań. Kolektory słoneczne dobrze dobrane do zapotrzebowania energetycznego budynku redukują w znaczący sposób rachunki za ciepłą wodą. Z kolei panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, zmniejszając zużycie prądu sieciowego, co powoduje, że płacimy mniej dostawcy energii elektrycznej.
Sprawdź tutaj: fotowoltaika piaseczno.