Nowoczesne budownictwo – domy pasywne

W ostatnich latach wzrasta znaczenie rozwiązań ekologicznych, też w budownictwie. Nadal wyszukuje się nowych technologii, które zmniejszają zużycie energetyczne budynków mieszkalnych oraz komercyjnych. Efektem tych poszukiwań stały się domy pasywne sopot.

Jest to rodzaj innowacyjnego budownictwa, które z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Warto więc dowiedzieć się niew dodatku na ten temat.
Czym odróżnia się budownictwo pasywne?
Budynek pasywny wyróżnia się minimalnym zapotrzebowaniem na energię dostarczano za pomocą konwencjonalnych rozwiązań używanych w tradycyjnym budownictwie. Taki efekt jest osiągany poprzez stosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które w wyraźny sposób ograniczają straty energii z budynku, jak również pozwalają na maksymalne wykorzystanie energii pochodzącej z naturalnych źródeł, na przykład energii promieniowania słonecznego. Jak się zatem okazuje, domy pasywne pomorskie to obiekty cechujące się minimalnymi stratami ciepła. W budownictwie pasywnym bardzo istotną rolę odgrywa orientacja budynku względem kierunków świata. Pomieszczenia, które są w największym stopniu użytkowane, czyli kuchnia czy pokój dzienny powinny być ustawione w kierunku południowym, tak ażeby w maksymalny sposób wykorzystać światło dzienne. Trzeba też pamiętać, że światło dzienne służy nie tylko do oświetlenia pomieszczeń, ale też do ich ogrzania. W budynkach pasywnych stosuje się bardzo duże przestronne okna wyposażone w specjalne uszczelnienia a także ramy, co zapobiega utracie ciepła. Dużą wagę przykłada się do szczelności przegród budowlanych, które mogą stanowić miejsce utraty ciepła. W domach pasywnych używa się grube warstwy izolacyjne, które wyróżniają się słabym przenikaniem ciepła. Warto również dodać, że domy pasywne gdynia wyposażone są w nowoczesny system wentylacji nawiewno-wywiewnej. Jest to wentylacja, która nie powoduje wychłodzenia pomieszczeń w okresie zimowym, ponieważ powietrze pochodzące z zewnątrz jest oczyszczane oraz nagrzewane zanim zostanie przekazane do wnętrza budynków. Ten rodzaj wentylacji daje możliwość na ograniczenie strat ciepła wręcz o kilkadziesiąt procent. W budynkach pasywnych można stosować dodatkowe instalacje grzewcze, przykładem jest kominek na biomasę.

Sprawdź tutaj: firma budowlana trójmiasto.