Gdzie zastosować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieranym systemem grzewczym do domów. Jest wyjściem energooszczędnym oraz wydajnym. Zapewnia także duży komfort użytkownikom.

Montaż tego systemu polega na ułożeniu zgodnie z planem rur, które nagrzewając się, oddają ciepło do wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepło jest rozprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu. W przypadku stosowania kaloryferów cyrkulacja powietrza jest znacznie gorsza i pomieszczenie dzieli się na strefy cieplejsze (przy kaloryferze) i chłodniejsze. Ogrzewanie podłogowe zagwarantujea zatem komfort termiczny. W sytuacji ogrzewania podłogowego używa się dwa rodzaje instalacji: wodną a także elektryczną. Odznacza się też ogrzewanie podłogowe frezowane. Ten rodzaj ogrzewania jest instalowany dzięki wywierceniu rowków w posadzce i umieszczeniu w nich rur ogrzewania. Nie wymaga zatem skuwania podłogi, a prace zajmują najwyżej kilka dni.
Jakie materiały stosować do ogrzewania podłogowego?
W sytuacji tego rodzaju ogrzewania zasadniczą rolę odgrywa przewodnictwo cieplne. Ciepło z rur musi przedostać się przez wylewkę i pokrycie podłogi do wnętrza. Aby zwiększyć wydajność działania systemu, czyli ograniczyć utratę ciepła pod drodze, trzeba stosować materiały, które cechuje wysokie przewodnictwo cieplne. Właśnie z tego względu w montażu ogrzewania podłogowego stosuje się pianobeton, który wykazuje dużą izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Zalicza się do tak zwanych betonów lekkich, które mają małą gęstość. Inną jego pozytywną cechą jest wysoka ognioodporność, jest to więc materiał bezpieczny. Przed związaniem ma postać płynną, czyli posiada właściwości samopoziomujące. Świetnie wypełnia przestrzenie w gronie rurami ogrzewania podłogowego. Odznacza się także dużą wytrzymałością, w głównej mierze na ściskanie, co umożliwia zrezygnować ze stosowania podkładów styropianowych. Pianobeton szybko schnie, w współzależności od warunków od 24 do 72 godzin, co skraca czas montażu. Podobnymi właściwościami cechują się wylewki anhydrytowe, które także mają postać płynną i są lżejsze od wylewki cementowej. A co bardzo istotne, dobrze przewodzą ciepło, zapewniając skuteczne ogrzewanie pomieszczeń za pomocą instalacji ogrzewania podłogowego.
Warto zobaczyć: posadzki wrocław.