Czy warto zdobyć uprawnienia budowlane?

Branża budowlana to możliwość pracy na różnorakich stanowiskach. Warto zdawać sobie sprawę jednak o tym, by zadbać o swój rozwój, a zatem uzyskiwać nowe kompetencje, które pozwolą nam na powiększenie zakresu obowiązków, a tym samym także zarabianie większych pieniędzy. By to zyskać, z całkowitą czyli stu procentową pewnością powinno się zapisać się na egzamin na uprawnienia budowlane, który organizowany jest dwa razy w roku przez komisje okręgowe polskiej izby Inżynierów Budownictwa.

Warto tutaj wspomnieć, że taki egzamin składa się z dwóch etapów. 1-szy etap to test. Po zdaniu tego etapu można przystąpić do następnego, czyli egzaminu ustnego zdawanego przed komisję kwalifikacyjną. Po pozytywnym zdaniu obu części komisja wydaje decyzję administracyjną, która w formie certyfikatu uprawnia nas do prowadzenia samodzielnych prac technicznych w budownictwie. Warto wspomnieć jednakże o tym, że do takiego egzaminu trzeba się w odpowiedni sposób przygotować korzystając z kodów czy aplikacji, które zawierają aktualną a także wiarygodną bazę pytań wraz z odpowiedziami.
Uzyskanie kompetencji i uprawnień w budownictwie – na co zwrócić uwagę?
Nie ulega wątpliwości, że takie uprawnienia ze stuprocentową pewnością przydadzą nam się w pracy. Warto dodać jednak o tym, że osoby, które chcą pozyskać uprawnienia budowlane muszą spełniać kryteria, które dotyczą zarówno tytułu zawodowego jak również praktyki w budownictwie. Ponadto, powinniśmy zdecydować się na specjalność, w obrębie której pragniemy takie dodatkowe kompetencje uzyskać. Charakteryzuje się dwie kategorie uprawnień, mianowicie do projektowania oraz kierowania pracami budowlanymi. Jednak tutaj dzielą się na szereg specjalności, takich jak specjalności architektoniczna, konstrukcyjno-budowlana, instalacyjna oraz inżynieryjna. Prócz tego, takie uprawnienia mogą być wydawane zarówno w formie ograniczonej, jak również bez ograniczeń. Jeżeli chodzi o uprawnienia w formie ograniczonej to dotyczą one zazwyczaj typowych obiektów czy budynków. Warto wspomnieć również o tym, że uprawnienia budowlane, które umożliwiają samodzielne prowadzenie prac technicznych pozwolą nam na powiększenie kompetencji, a to wiąże się również z lepszymi zarobkami. Warto więc skorzystać z każdej możliwości, która daje nam szansę na poszerzenie kompetencji czy zdobycie lepszej pracy.

Źródło: uprawnienia budowlane.